Podczas codziennej pracy, często spotykamy się z Państwa pytaniami odnośnie szeroko pojętych wad postawy, którymi zajmujemy się w Naszej poradni. Najczęściej pojawiają się pytania odnośnie pierwszych oznak wad postawy, które powinny zaniepokoić. Dlatego też zebraliśmy najważniejsze objawy, na które trzeba zwrócić uwagę.
Badanie dziecka (nawet to przeprowadzone poglądowo przez rodzica) powinno być wykonane zarówno statycznie (dziecko stoi) jak i dynamicznie (spontaniczny - niewymuszony chód i bieg).
- STATYCZNIE: Podczas stania zwracamy uwagę na ogólną postawę dziecka, zaczynając od ułożenia:
- GŁOWY: Czy nie jest przygięta w żadną ze stron.
- BARKÓW / RAMION: Czy znajdują się na równej wysokości względem siebie.
- ŁOPATEK: Czy żadna nie odstaje bardziej od drugiej.
- KRĘGOSŁUPA: Czy ustawiony jest w linii środkowej ciała i nie ucieka w żadną ze stron. Przy tej części warto poprosić Nasze dziecko o pochylenie się (na wyprostowanych nogach) w przód. Dzięki temu możemy ocenić czy w żadnym miejscu nie pojawia się wybrzuszenie (tzw. garb żebrowy).
- KLATKI PIERSIOWEJ: Tu zwracamy uwagę na deformacje żeber ( odstawanie, zwłaszcza nie symetryczne z którejś strony) oraz mostka (wybrzuszenie lub wklęsłość).
- KĄTÓW TALII: Potocznie i pieszczotliwie nazywanych "boczkami", powinny mieć równe wcięcia, żadna ze stron nie powinna być bardziej wypukła.
- POŚLADKÓW: Fałdy pośladkowe powinny być symetryczne, równo ustawione.
- KOLANA: Ich ustawienie w koślawości lub szpotawości (potocznie w "X" lub "O") oraz rotacji wewnętrznej lub zewnętrznej.
- STOPY: Podobnie jak kolana, zwrócić należy uwagę na ustawienie względem podłoża. Czy nie pojawia się koślawość (stopa bardziej obciąża się na linii wewnętrznej krawędzi) lub szpotawość (stopa obciąża się na linii zewnętrznej krawędzi).
2. DYNAMICZNIE: Podczas chodu / biegu należy zwrócić uwagę na:
- CHÓD NA PALCACH
- KOŚLAWE / SZPOTAWE USTAWIENIE STÓP
- SPOSÓB BIEGU / CHODU: Czy dziecko nie zawija, nie zarzuca, nie powłóczy, nie pociąga żadnej z nogi. Obie nogi powinny brać taki sam udział w lokomocji, żadna nie powinna zostawać z tyłu dłużej.
- KOŃCZYNY GÓRNE: Czy dziecko używa i porusza obiema równomiernie, czy żadnej nie trzyma bardziej przy sobie.
Warto zaznaczyć, że regularne oglądanie dziecka w samej bieliźnie pomoże szybciej wyłapać wszelkie niepokojące nieprawidłowości i uchronić przed poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Jeśli podczas badania coś Państwa zaniepokoi lub pojawią się jakiekolwiek wątpliwości zapraszamy do kontaktu z Nami i umówienia wizyty z Naszymi specjalistami.