Wybrane gorsety ortopedyczne stosowane w leczeniu skoliozy wykonane w pracowni RehaOrtotica.
zarezerwuj termin wizyty
(konsultacje i wizyty kontrolne)
Co dalej?
Zanim na dobre oddamy w Twoje ręce gorset, konieczna będzie jeszcze wizyta kontrolna, podczas której upewnimy się, że gorset został odpowiednio przygotowany, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i Twojego komfortu. Następnie wykonamy niezbędne korekty i elementy wykończeniowe. Gdy będziesz odbierał gotowy gorset, nauczymy Cię także, w jaki sposób go zakładać i używać.
Jak się przygotować?
Zabierz ze sobą:
Jakie formalności są niezbędne?
Gorsety wykonujemy w oparciu o wskazania i skierowanie lekarza prowadzącego (możesz skorzystać z konsultacji naszych specjalistów w dziedzinie skoliozy). Do przeprowadzenia konsultacji w kierunku przygotowania gorsetu niezbędne będzie także zdjęcie RTG kręgosłupa oraz dokumentacja medyczna pacjenta.
Każdy gorset jest projektowany i dopasowywany indywidualnie do potrzeb i wymagań, jakie stawia przed nami pacjent.
Jak wygląda nasze pierwsze spotkanie?
Podczas pierwszej konsultacji zapoznajemy się z aktualną dokumentacją medyczną pacjenta, zdjęciami RTG kręgosłupa oraz możliwościami ruchowymi pacjenta podczas badania funkcjonalnego. Pobierana miara w większości wypadków to skan 3D ciała, co jest o wiele bardziej komfortowe od tradycyjnej metody gipsowej.
Jakie jest zadanie gorsetu?
Ideą działania gorsetu jest normalizacja skrzywienia we wszystkich płaszczyznach, napięcia mięśniowego oraz zmniejszenie patomechanicznych sił oddziaływujących na skrzywiony kręgosłup. Stosowanie gorsetu w wielu wypadkach staje się ucieczką przed zabiegiem operacyjnego prostowania i stabilizacji kręgosłupa.
Wskazaniem do stosowania gorsetu jest skrzywienie kręgosłupa o kącie Cobba przekraczającym 25⁰ lub przy progresji (co najmniej 5⁰) skrzywienia o mniejszej wartości kątowej.
Jak głoszą różne przekazy religijne i antyczne skolioza prawdopodobnie towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Przypuszczano wtedy, iż wynika ona z powodu udziału czynników zewnętrznych - często o paranormalnej podstawie - lub po prostu ze złej postawy, która pogarszała się wraz z wiekiem.
Na przestrzeni wieków próbowano więc „leczyć” skoliozę szerokim wachlarzem urządzeń, które z powodzeniem moglibyśmy uznać dziś za narzędzia tortur. Początek nowoczesnych gorsetów to ok. 1764 r.
Nowoczesne gorsety i koncepcja terapii nimi były bardzo mocno doskonalone, ale dopiero w 2013 r. szeroko zakrojone badania naukowe w USA dowiodły ich skuteczności w terapii.
Dzisiaj gorsety - zamiast ze stali i skóry - wykonujemy z nowoczesnych materiałów termoplastycznych, dzięki czemu gorsety ortopedyczne są lekkie i lepiej dostosowane do korygowania kręgosłupa.
RehaOrtotica Artur Danecki
ul. Franciszkańska 51
40-708 Katowice
tel. 669 328 168
694 045 456
e-mail: biuro@rehaortotica.pl
© 2020 created with webwavecms.com by AGR