694 045 456

Komponenty:

Wspólnie z firmami oferującymi części protetyczne najwyższej jakości staramy się, by produkty produkty RehaOrtotica spełniały Państwa wszelkie wymagania. Główne komponenty protetyczne, które należy wyróżnić, to:

Liner
Sposób połączenia protezy z kikutem jest jednym z najważniejszych elementów przy doborze
protezy. Umieszczony bezpośrednio na kikucie stanowi formę drugiej skóry. Podstawowe funkcje
linera to ochrona kikuta i jego szczególnie wrażliwych obszarów przed czynnikami zewnętrznymi.
Stanowi pewne i bezpieczne połączenie protezy i kikuta. Pozwala wyeliminować niepożądane ruchy
wewnątrz leja, zwiększając tym samym kontrolę nad protezą.


Stopa protezowa

Jeden z komponentów o zróżnicowanym stopniu zaawansowania technologicznego. Jest częścią protezy mającą kontakt z podłożem, a co za tym idzie odpowiada za absorpcję wstrząsów oraz pokonywanie nierówności podłoża. Bardziej zaawansowane stopy pozwalają na lepsze odwzorowanie biomechaniki chodu oraz lepszą wydajność energetyczną. Dobierany w zależności od stopnia mobilności pacjenta.
 

Przegub kolanowy
Kolejny z komponentów o zmiennym zróżnicowaniu technologicznym. Również dobierany pod względem mobilności pacjenta, powinien zapewnić optymalną równowagę pomiędzy
bezpieczeństwem podczas obciążenia statycznego a dynamiką podczas chodu. Powinien umożliwiać odtworzenie naturalnego przebiegu faz chodu oraz stanowić wsparcie przy pokonywaniu przeszkód, takich jak np. schody. Wyróżniamy przeguby:  mechaniczne, pneumatyczne, hydrauliczne oraz sterowane elektroniczne.

Stopnie mobilności:

Niski stopień mobilności

Osoby poruszające się tylko w pomieszczeniach mają niski stopień mobilności. Są one zdolne do pokonywania krótkich odległości na płaskiej powierzchni i z małą prędkością.
 

Umiarkowany stopień mobilności

Osoby o ograniczonej możliwości chodzenia na wolnym powietrzu mają umiarkowany stopień mobilności. Są one również w stanie chodzić po nierównych powierzchniach i pokonywać niskie przeszkody, takie jak krawężniki i stopnie.
 

Wysoki stopień mobilności

Wysokim stopniem mobilności charakteryzują się osoby o nieograniczonych możliwościach poruszania się na wolnym powietrzu. Mogą chodzić po niemal każdej powierzchni i z różnymi prędkościami, także na dłuższych dystansach. Są w stanie pokonać większość przeszkód, mogą pracować, a także uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych oraz innych.

 

Szczególnie wysoki stopień mobilności

Nieograniczone możliwości chodzenia na wolnym powietrzu ze szczególne wysokimi wymaganiami.
Osoby takie są w stanie sprostać - z pomocą swoich protez - nawet trudniejszym wyzwaniom w sporcie, środowisku pracy lub w czasie wolnym.

Etapy współpracy z pacjentem wymagającym protezy:

Protezy kończyn dolnych (proteza nogi):

  1. proteza CZĘŚCI STOPY
  2. proteza PODUDZIA (GOLENI)
  3. proteza przy WYŁUSZCZENIU W STAWIE KOLANOWYM
  4. proteza UDA
  5. proteza przy WYŁUSZCZENIU W STAWIE BIODROWYM

Rodzaje protez przygotowywanych przez RehaOrtotica:

zarezerwuj termin wizyty
(konsultacje i wizyty kontrolne)

  1. Dokładne badanie możliwości funkcjonalnych pacjenta, a co za tym idzie - określenie stopnia mobilności i celów pacjenta.
  2. Określenie wymagań pacjenta odnośnie protezy.
    Bierzemy tu pod uwagę wszystkie uwagi pacjenta - zarówno te związane z podstawowymi potrzebami takimi, jak poruszanie czy bezpieczeństwo, jak i te dotyczące estetyki i designu.
  3. Dobór komponentów.
  4. Pobranie miary.
    Pracujemy zarówno na tradycyjnych modelach gipsowych jak i modelach 3D, pozyskiwanych poprzez skanowanie kikuta pacjenta.
  5. Wykonanie i przymiarka leja testowego.
    Przygotowanie leja testowego umożliwia wprowadzanie ewentualnych uwag, poprawek związanych z komfortem czy panowaniem nad protezą. Na tym etapie następuje bazowe ustawienie protezy. Pacjent stawia swoje pierwsze kroki, oceniając komfort i jakość użytkowania zaopatrzenia. W trakcie ustala również ewentualne modyfikacje.
  6. Wykonanie i odbiór leja ostatecznego.
    Po wykonaniu wszystkich modyfikacji i wprowadzeniu poprawek w leju testowym, na jego podstawie wykonujemy lej ostateczny - wykonany z wysoko wytrzymałych kompozytów węglowo – żywicznych. Jest on o wiele lżejszy, wytrzymały i charakteryzuje się dużo lepszą estetyką. Na tym etapie zostają wprowadzone ustawienia ostateczne protezy, mające zapewnić maksymalny komfort jej użytkowania.
  7. Kontrola i serwis protezy.
    Proteza jak każda konstrukcja mechaniczna powinna być kontrolowana zarówno pod względem zużycia, ustawienia jak i ze względu na potencjalne zmiany anatomiczne kikuta, które mogą pojawić się z czasem użytkowania protezy (np. zmiany obwodowe). Modularna budowa protezy pozwala szybko wymienić i naprawić zużyte elementy. Wizyty kontrolne pozwalają utrzymać maksymalną sprawność protezy, komfort jej użytkowania i zadbać o bezpieczeństwo pacjenta.

Protezy kończyn

Proteza to uzupełnienie brakującej kończyny. Pierwsze protezy były stosowane już w starożytności, dziś to powszechne narzędzia do poprawy jakości życia. Zastępują narządy zarówno utracone w wyniku wypadku, choroby czy wrodzonej wady.
 

Dobór i wykonanie protezy jest długotrwałym procesem, wymagającym wzięcia pod uwagę wielu czynników. Oczekiwania, potrzeby, wymagania są tak różne i szerokie jak wielu jest pacjentów, dlatego też tak ważne jest indywidualne podejście, jakie prezentujemy na każdym etapie współpracy z Pacjentem i przygotowania protezy.

669 328 168

RehaOrtotica Artur Danecki
ul. Franciszkańska 51

40-708 Katowice

tel. 669 328 168

      694 045 456
e-mail:
biuro@rehaortotica.pl

 

 

 

© 2020 created with webwavecms.com by AGR