diagnostyka i leczenie wad postawy | producent sprzętu ortopedycznego | fizjoterapia
Mit: Gorset to narzędzie tortur
Fakty: Choć deformacje kręgosłupa próbowano leczyć już w dalekiej starożytności, to na szczęście czasy, gdy gorsety ortopedyczne niewiele różniły się od narzędzi tortur, minęły dawno temu. Dziś dzięki nowoczesnej technologii staramy się, by proces gorsetowania był dla Pacjentów maksymalnie komfortowy. Już samo pobranie miary nie odbywa się poprzez gipsowanie, ale na podstawie bezbolesnego i w pełni komfortowego pełnego skanu 3d ciała pacjenta. Materiały, które wykorzystujemy do przygotowania gorsetu, to nowoczesne kompozyty - lekkie i o właściwościach antybakteryjnych. Komfort noszenia gorsetu sprawdzany jest podczas przymiarki i na wszystkich kontrolach, podczas których staramy się wyeliminować wszystkie „uwierające” fragmenty. Sam gorset natomiast wycinany jest tak, aby z jednej strony zapewnić maksimum korekcji, której wymaga pacjent, a z drugiej - by z samej konstrukcji zostało jak najmniej, a waga gorsetu była dla pacjenta praktycznie nieodczuwalna. Dzięki temu nasze gorsety nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności, a proces przyzwyczajania się do jego noszenia przebiega szybko i bardziej komfortowo dla pacjentów.
Mit: W gorsecie trzeba chodzić całą dobę
Fakty: Czas noszenia gorsetów ortopedycznych powinien być ściśle dopasowany do terapii danego pacjenta. W niektórych wypadkach zaleca się, aby nosić gorset zgodnie ze światowymi wytycznymi - czyli ok. 20h/dobę. Natomiast w innych przypadkach stosuje się go tylko na noc. Wszystko zależy od planu leczenia, jaki jest opracowany dla danego Pacjenta. Minimalny czas używania gorsetu ortopedycznego w ciągu doby nie powinien być jednak mniejszy niż 12h/dobę.
Mit: Gorset osłabia mięśnie i pogarsza stan chorego
Fakty: Przez wiele lat skuteczność stosowania gorsetów ortopedycznych była kwestionowana i nieudowodniona. W 2013 roku zmieniło się to całkowicie po publikacji wyników obszernych badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przez zespół: Stuart L. Weinstein, Lori A. Dolan, James G. Wright, Matthew B. Dobbs. Tematem badań była skuteczność gorsetów ortopedycznych w terapii skoliozy, a badania prowadzone były w 25 ośrodkach od 2007 roku. Przebadano kilka tysięcy pacjentów. Wnioski płynące są jednoznaczne: gorsety ortopedyczne są skuteczną metodą wspomagania terapii leczenia skoliozy. Nie można jednak traktować ich jako jedynego sposobu leczenia. Ćwiczenia prowadzone pod okiem wykwalifikowanego terapeuty są najważniejsze, dzięki temu terapia może przebiegać w sposób ciągły: proces leczenia jest odpowiednio sterowany przez terapeutę, a mięśnie, które rozluźniają się dzięki wsparciu gorsetu, mogą być odpowiednio wzmocnione we właściwym wzorcu dla każdego pacjenta indywidualnie.
Konkludując: Terapia skoliozy powinna być terapią kompleksową, a pacjent powinien być pod stałą kontrolą teamu terapeutycznego, który powinien składać się z: lekarza, fizjoterapeuty prowadzącego oraz ortotyka. Dzięki temu pacjent otrzymuje kompleksową pomoc w postaci wiedzy, wsparcia i terapii.
Mit: Gorset to rozwiązanie dla dzieci, nastolatki się już nie kwalifikują
Fakty: Terapia wspomagana leczeniem gorsetem ortopedycznym powinna być ustalana indywidualnie w oparciu o aktualny stan pacjenta. Faktycznie - u dzieci osiągamy najlepsze i najszybsze efekty terapii, co jednak nie wyklucza stosowania ich w leczeniu skoliozy u nastolatków, u których odpowiednio dobrana terapia i agresywnie poprowadzona korekcja gorsetu ortopedycznego może przynieść efekty. Często jednak w takim wypadku sukcesem terapeutycznym jest zatrzymanie progresji skoliozy i uniknięcie ewentualnego zabiegu ortopedycznego korekcji kręgosłupa.
Należy pamiętać, że powyżej 30 stopni skrzywienia skolioza jest schorzeniem naturalnie postępującym wskutek działania siły grawitacji i wytwarzanych pod jej wpływem sił ścinających działających na kręgosłup. W takim wypadku naturalnie, rokrocznie następuje pogorszenie stanu i progresja skoliozy.
Podsumowując: gorset ortopedyczny jest jedną ze składowych terapii leczenia skolioz. Pozwala uniknąć leczenia operacyjnego bądź odsunąć je w czasie. Jest przy tym rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym i nieinwazyjnym. Jednakże jego kształt, struktura powinny być zawsze indywidualnie dopasowane i dobrane do potrzeb danego pacjenta oraz indywidualnego planu leczenia. Proces leczenia skoliozy jest procesem długotrwałym i wymaga dużo zaangażowania z każdej ze stron, dlatego też samodyscyplina i regularne kontrole - w tym także gorsetu ortopedycznego - są niezbędne do osiągnięcia optymalnych efektów terapii.
Gorsety ortopedyczne RehaOrtotica - dowiedz się więcej o tym, jak pracujemy ►
RehaOrtotica Artur Danecki
ul. Franciszkańska 51
40-708 Katowice
tel. 669 328 168
694 045 456
e-mail: biuro@rehaortotica.pl
© 2020 created with webwavecms.com by AGR